Badanie techniczne jest kontrolą pojazdu mającą wykazać stan danego samochodu. Jest bardzo szczegółowe i potrafi wykazać wszystkie nieprawidłowości.

Badania techniczne

Stacje diagnostyczne wykonują rozmaite badania techniczne pojazdów, które są odgórnie regulowane prawnie. Należą do nich tzw. zerowe, czyli aut sprowadzonych, przeglądy okresowe, wymagane co roku oraz rejestracyjne np. ciągników. Stacja Kontroli Pojazdów KROS w Konstantynowie Łódzkim wykonuje rozmaite przeglądy techniczne, wykorzystując rozmaite badania pojazdów do przewozu osób, zasilanych gazem, powypadkowe, uprzywilejowane, przystosowane do nauki jazdy oraz z zabranym dowodem rejestracyjnym. Brak aktualnego przeglądu to kara finansowa dla kierowcy lub firmy.

Komplet dokumentów

Zanim udamy się na badanie techniczne koniecznie, powinniśmy sprawdzić, czy mamy wszystkie konieczne do jego przeprowadzenia dokumenty. Warto wiedzieć, które to są, poza obowiązkowym dowodem rejestracyjnym, bez którego tak naprawdę nic się nie zrobi, ponieważ w nim zawarte są wszystkie niezbędne informacje na temat danego auta. Jego brak nie wyklucza przeprowadzenia kontroli, jednak pod warunkiem okazania karty pojazdu, pozwolenia czasowego czy dokumentu z policji o zatrzymaniu samochodu. Różne badania dodatkowe wymagają dodatkowych dokumentów. W przypadku pojazdów zasilanych gazem LPG niezbędne jest posiadanie przy sobie decyzji Transportowego Dozoru Technicznego lub protokołu potwierdzającego bezpieczeństwo instalacji. Kierowcy TAXI muszą okazać Świadectwo Legalizacji Taksometru. Jeśli są to pojazdy z urządzeniami dozorowymi, wówczas wymagane są decyzja oraz protokół Dozoru Technicznego. Legalizacja haków czy pojazdów do nauki jazdy nie wymaga od właściciela dodatkowych dokumentów. Właściciele pojazdów ADR muszą okazać dokument Transportowego Dozoru Technicznego, który związany jest ze zbiornikiem cysterny, którą pojazd przewozi. Warto o tym pamiętać, żeby niepotrzebnie się nie wracać.