Układ zawieszenia jest niezwykle istotnym elementem konstrukcyjnym każdego pojazdu. To od jego sprawności zależy komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Jakie konkretnie funkcje spełnia układ zawieszenia w samochodzie?

Czym jest układ zawieszenia w samochodzie?

Zawieszenie to grupa elementów, które łączą koła z resztą pojazdu. Rolą układu jest przenoszenie sił powstających podczas pracy kół na nadwozie. Sprawne zawieszenie w samochodzie zapewnia dobrą stabilność i sterowność w trakcie jazdy. Co więcej, gwarantuje ono także komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Wśród najważniejszych elementów zawieszenia w samochodzie należy wyróżnić:

  • wahacze;
  • tuleje i sworznie wahaczy;
  • łącznik stabilizatora;
  • układ sprężyn;
  • amortyzatory;
  • końcówkę drążka kierowniczego;
  • piastę i łożysko koła.

Samochód z uszkodzonym układem może zachowywać się nieprzewidywalnie, np. zjeżdżać samoistnie na jedną ze stron. W razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów należy udać się na stację diagnostyczną lub do serwisu naprawy zawieszeń. Z usuwaniem usterek w tym układzie nie należy zbyt długo zwlekać. 

Jak rozpoznać usterkę układu zawieszenia?

W intensywnie eksploatowanych samochodach naprawy zawieszeń są konieczne stosunkowo często. Po czym można rozpoznać, że należy udać się do mechanika? Charakterystyczne dla usterek zawieszenia są stuki dobiegające z okolic kół, silne wibracje kierownicy czy problem z utrzymaniem właściwego toru jazdy. Awarii w układzie najczęściej ulegają amortyzatory, sprężyny i sworznie wahaczy. Należy pamiętać, że usterka jednego z tych elementów może doprowadzać do szybszego zużywania się pozostałych podzespołów. Właśnie dlatego uszkodzeń zawieszenia nie należy bagatelizować. Również oszczędzanie na ich naprawie może okazać się nierozsądne.