GODZINY OTWARCIA:

  • PON - PT: 7:00 - 18:00

W okresie letnim sprawna klimatyzacja to coś, co przyda się w każdym aucie. Warto o nią zadbać, bo bez niej długie podróże w nagrzanym samochodzie mogą zmęczyć nawet najwytrwalszego kierowcę. Niestety koszty takiej inwestycji już od ponad roku wyłącznie rosną. Przyczyną są nowe wymogi unijne, których celem jest stopniowe wyparcie z rynku najpopularniejszego czynnika gazu R134a. Jego miejsce ma zająć R1234yf – korzystniejszy dla środowiska, ale przy tym znacznie droższy czynnik klimatyzacyjny. Cena „nowego” oscyluje w okolicach 3000 zł za 5-kilogramową butlę. Dla porównania za 12 kg R134a trzeba już zapłacić około 2600 zł, co oznacza kilkukrotny wzrost w stosunku do ceny sprzed paru lat.

Nie będzie trzeba wozić dowodów rejestracyjnych

Od 1 października kierowcy nie będą musieli już wozić w aucie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia OC pojazdu. Nowelizacja Ministerstwa Cyfryzacji, która zniosła ten obowiązek, weszła w życie 4 czerwca. Nowe przepisy mają na celu ułatwić życie posiadaczom samochodów. Zakładają, że policjanci lub pracownicy  Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w trakcie przyszłych kontroli będą sprawdzać wszelkie informacje w wirtualnej bazie danych, nad którą ciągle pracuje Ministerstwo. W takiej sytuacji papierowe dokumenty przydadzą się tylko w stacji kontroli pojazdu.

Co ze zmianami w procedurze badań technicznych?

Pod koniec 2017 roku wprowadzony został obowiązek uiszczenia opłaty jeszcze przed rozpoczęciem przeglądu auta. Na tym jednak zmiany się nie skończą, a to za sprawą unijnych dyrektyw. Rząd zamierza dalej zaostrzać prawo i pilnować czy po drogach poruszają się w pełni sprawne pojazdy. Kierowcy będą musieli liczyć się z tym, że nawet niektóre ze sprawdzonych aut, mogą zostać ponownie wysłane na przegląd. Miałby on na celu weryfikację, czy pierwszy został przeprowadzony fachowo i dokładnie. Ponadto Stacje Kontroli Pojazdów będą odwiedzać tajemniczy klienci, szukający możliwych uchybień. Aby lepiej kontrolować pracę mechaników, w warsztatach miałby być także instalowany monitoring. Na ten moment ciągle nie wiadomo kiedy proponowane przepisy wejdą w życie.

naprawy bieżące

Już 13 listopada w życie wejdą nowe przepisy związane z Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców, tak zwany CEPIK 2.0. Zgodnie z nowymi regulacjami, za badanie techniczne pojazdu trzeba będzie uiścić opłatę przed jego rozpoczęciem, a wyjątkiem od tej reguły będzie jedynie sytuacja, w której usługa rozliczana jest na podstawie faktury VAT z odroczonym terminem płatności. Do systemu trafią informacje m.in. z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego o istotnych szkodach powstałych wskutek zdarzeń drogowych oraz informacje o zatrzymanych dowodach rejestracyjnych. Nowością w regulacjach będzie również możliwość zatrzymania dowodu rejestracyjnego przez Straż Graniczną. Dostęp do danych zawartych w CEPiK będzie nieodpłatny dla każdego – zarówno osoby prywatnej, jak i przedsiębiorstw działających komercyjnie.

Logo

Wkrótce zostanie uruchomiona usługa „Mój Pojazd”? Każdy kierowca będzie mógł w systemie sprawdzić istotne informacje zgromadzone na temat posiadanego pojazdu.